AKTUALNOŚCI, strona 1:
Projekt "Mazowiecka Akademia Edukacji" nr FEMA.07.05-IP.01-03WG/24 realizowanym na terenie województwa mazowieckiego.
Szanowni Państwo,
informujemy o rozpoczęciu realizacji projektu "Mazowiecka Akademia Edukacji" nr FEMA.07.05-IP.01-03WG/24 realizowanym na terenie województwa mazowieckiego. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Priorytet VII: Fundusze Europejskie dla nowoczesnej i dostępnej edukacji na Mazowszu. Działanie 7.5 Edukacja osób dorosłych poza PSF.
Celem projektu jest podniesienie poziomu umiejętności podstawowych (tj. umiejętności cyfrowych, rozumienia i przetwarzania informacji, rozumowania matematycznego) wśród minimum 68 osób dorosłych (w tym minimum 41 kobiet) z województwa Mazowieckiego – obszar regionu Mazowieckiego regionalnego, wyłącznie z powiatów: grójecki, garwoliński, białobrzeski, kozienicki, przysuski, szydłowiecki, radomski, miasto Radom, zwoleński, lipski o niskich umiejętności podstawowych, które bez względu na wykształcenie oraz status zatrudnienia, posiadają umiejętności podstawowe odpowiadające poziomowi nie wyższemu niż 3 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) oraz zgłaszają z własnej inicjatywy chęć podnoszenia swoich umiejętności/kompetencji lub nabycia kwalifikacji poprzez udział w projekcie oraz otrzymanie wsparcia edukacyjnego zgodnie z indywidualnymi potrzebami w okresie 01.01.2025 r. - 31.10.2025 r.
czytaj dalej... na temat: Projekt "Mazowiecka Akademia Edukacji" nr FEMA.07.05-IP.01-03WG/24 realizowanym na terenie województwa mazowieckiego.
Warsztaty dla rodziców i opiekunów którzy chcą podnieść swoje kompetencje wychowawcze

Zgłosić się można poprzez formularz on-line: https://wolontariat.salezjanie.waw.pl/warsztaty-dla-rodzicow/
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie informacji i plakatu wśród rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Pozdrawiam,
Joanna Usdrowska
"Wolontariat drogą do praworządności"
tel. 690 389 333
Kampania dotycząca profilaktyki FASD: "Ciąża bez alkoholu"

Standardy diagnostyczne w zakresie FASD
Możemy mówić o ponad dwudziestoletnim polskim doświadczeniu w zakresie upowszechniania wiedzy o szkodliwych konsekwencjach spożywania alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. W tym czasie prowadzono szereg szkoleń i publikowano materiały edukacyjne. Swoistym „krokiem milowym” była kampania edukacyjna zainicjowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) prowadzona przez szereg lat pod nazwą „Ciąża bez alkoholu”. Dzięki tej inicjatywie wiele samorządów lokalnych podjęło systematyczne działania w zakresie ograniczania spożywania alkoholu prze kobiety w czasie ciąży, jak i w zakresie pomocy dzieciom z FASD, wpisując je na stałe do gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W ciągu 20 lat powstało też kilka ośrodków diagnostyczno-pomocowych dla dzieci z FASD i ich rodzin. W 2018 roku z inicjatywy PARPA rozpoczęto prace nad przygotowaniem polskich zaleceń diagnostycznych w zakresie FASD, do opracowania których zaproszono przedstawicieli wszystkich kluczowych ośrodków FASD w Polsce. Proces prac zakończono w 2020 roku wydaniem publikacji „Rozpoznawanie spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych. Zalecenia opracowane przez interdyscyplinarny zespół polskich ekspertów” (Medycyna Praktyczna, 2020).
czytaj dalej... na temat: Kampania dotycząca profilaktyki FASD: "Ciąża bez alkoholu"Wyjątkowe stypendium dla młodzieży

Szanowni Państwo,
Od 15 lutego do 31 marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty, realizowanego przez Fundację EFC we współpracy z Fundacją Rodziny Staraków. To wyjątkowa okazja, by wesprzeć uczniów i uczennice z małych miejscowości (do 30 tys. mieszkańców), którzy chcą podjąć naukę w liceum lub technikum w dużym mieście.
Program oferuje kompleksowe wsparcie:
• Finansowanie zakwaterowania,
• Wspólne działania społeczne,
• Indywidualny rozwój (tutoring, plan rozwoju),
• Kursy języka angielskiego,
• Opiekę pedagogiczną i psychologiczną,
• Wyjazdy edukacyjne.
W województwie mazowieckim współpracujemy z następującymi szkołami średnimi:
• XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
• XV LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie
• Technikum Mechatroniczne nr.1 im. Piotra Drzewieckiego w Warszawie
czytaj dalej... na temat: Wyjątkowe stypendium dla młodzieżyGminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi poszukuje mebla z funkcją spania dla osoby będącej w trudnej sytuacji życiowej.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi poszukuje mebla z funkcją spania (tapczan, wersalka, kanapa) dla osoby będącej w trudnej sytuacji życiowej. Mebel może być używany, ale w stanie dobrym. Dodatkowo potrzebujemy kołdry, poduszki, prześcieradeł i bielizny pościelowej oraz ręczników. Jeśli ktoś posiada wymienione rzeczy w dobrym stanie i chciałby je przekazać, prosimy o kontakt z Ośrodkiem.
Pracownik socjalny do kontaktu:
Anna Kuczyńska
tel. 48 312 14 23 wew. 21
e-mail: anna.kuczynska@jastrzebia.pl
Dziękujemy za każdą formę wsparcia!
czytaj dalej... na temat: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi poszukuje mebla z funkcją spania dla osoby będącej w trudnej sytuacji życiowej.
23 LUTY - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 LUTY - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Od 2002 roku Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji organizuje z tej okazji różnego rodzaju inicjatywy.
Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.
Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.
To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.
czytaj dalej... na temat: 23 LUTY - Ogólnopolski Dzień Walki z DepresjąOgólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”

Szanowni Państwo!
Uprzejmie informuję, iż Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji po raz kolejny organizuje ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”.
czytaj dalej... na temat: Ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”Nabór na staż w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Nabór na staż w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jastrzębi
Zapraszamy osoby bezrobotne (zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu)
do odbycia stażu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Jastrzębi. Oferujemy możliwość zdobycia doświadczenia na stanowisku administracyjno-biurowym. Staż będzie finansowany w całości przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu lub podmioty realizujące projekty współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: e-mail: gops@jastrzebia.pl lub tel. 48 312 14 23.
Program Opieka Wytchnieniowa

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi w roku 2025 realizuje Program „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego
Wysokość środków na realizację zadania:
Dofinansowanie: 17 901,00 zł
Całkowita wartość: 17 901,00 zł
Ogólna liczba godzin usług asystencji osobistej: 351
Okres realizacji zadania od 1 marca 2025 r. do 31 grudnia 2025 r.
czytaj dalej... na temat: Program Opieka WytchnieniowaStypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym - nabór wniosków 2025

Szanowni Państwo,
Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES.
Nabór wniosków trwa do 28 lutego 2025 roku
Wnioski przyjmujemy wyłącznie w postaci elektronicznej, przez stronę www.spes.org.pl/dla-dzieci pod przyciskiem „Aplikuj”.
Pragniemy dotrzeć z pomocą do tych, którzy sami nie potrafią przebić się do opinii publicznej z apelem o pomoc, do rodzin z całej Polski, a także do rodzin, które znalazły się w dramatycznej sytuacji na skutek powodzi.
czytaj dalej... na temat: Stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym - nabór wniosków 2025Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi w roku 2025 realizuje Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego

Program realizowany jest przez:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi, Jastrzębia 119, 26-631 Jastrzębia
Tel.: 48 312 14 23 wew. 21
Osoba do kontaktu:
Anna Kuczyńska- pracownik socjalny
Nabór prowadzony jest od dnia 24.01.2025 r. do 28.03.2025 r.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego,
czytaj dalej... na temat: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi w roku 2025 realizuje Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowany ze środków Funduszu SolidarnościowegoInformacja o wyborze najkorzystniejszej oferty

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty
w trybie zapytania ofertowego na realizację zadania:
Świadczenie usług całodobowego schronienia dla osób bezdomnych, których ostatnim miejscem zameldowania jest Gmina Jastrzębia.
Zamawiający :
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi informuje, że w wyniku przeprowadzonego zapytania ofertowego na świadczenie usług całodobowego schronienia dla osób bezdomnych, których ostatnim miejscem zamieszkania jest Gmina Jastrzębia, świadczone będą przez:
Stowarzyszenie Jesień adres: Nowy Jasieniec 45, 86-010 Koronowo
czytaj dalej... na temat: Informacja o wyborze najkorzystniejszej ofertyCykle przemocy

Przemoc i zachowania osób jej doświadczających to złożone zagadnienia. Cykl przemocy obejmuje trzy fazy: narastania napięcia, ostrej przemocy i miodowego miesiąca. W pierwszej fazie sprawca staje się poirytowany, a ofiara stara się załagodzić sytuację. W drugiej dochodzi do agresji zagrażającej zdrowiu i życiu, a w trzeciej sprawca okazuje skruchę i obiecuje poprawę, co utrzymuje ofiarę w cyklu. Regularne doświadczanie przemocy prowadzi do wiktymizacji, która obejmuje utratę poczucia bezpieczeństwa, brak wsparcia otoczenia i przyjęcie tożsamości ofiary, powodując głębokie zmiany w psychice.
czytaj dalej... na temat: Cykle przemocyPomoc dla osób bezdomnych z terenu gminy Jastrzębia

W związku z sezonem zimowym zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne przebywające w przestrzeni publicznej i w miejscach niemieszkalnych.
Ludzie ci mogą być dotknięci różnymi zagrożeniami życia i zdrowia.