Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Misja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi

Uznając profilaktykę za skuteczne narzędzie oraz biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania klientów, z empatią i zasadą poszanowania godności, świadczymy skuteczną pomoc i udzielamy zindywidualizowanego wsparcia mieszkańcom gminy Jastrzębia dążąc do poprawy jakości ich życia.

Klub Senior +

Klub Senior + w Mąkosach Starych 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębi realizuje projekt w ramach Programu Wieloletniego "Senior + "na lata 2021-2025 Edycja 2021 w ramach Modułu II "Zapewnienie funkcjonowania Klubu "Senior +".

Klub Senior + w Mąkosach Starych został utworzony w 2018 roku, a swoją działalność rozpoczął w 2019 roku. Obecnie realizowana jest kolejna edycja w ramach Programu Wieloletniego "Senior +" na lata 2021-2025, Edycja 2021.

Siedzibą Klubu jest świetlica wiejska w Mąkosach Starych, Mąkosy Stare 69, 26-631 Jastrzębia. Budynek został przebudowany i wyposażony na potrzeby Klubu w 2018 roku.

Okres realizacji projektu: 01.01.2021 r. - 31.12.2021 r.

Oferta skierowana jest do seniorów z terenu gminy Jastrzębia, czyli osób z grupy wiekowej 60 +.

W ramach projektu realizujemy:

  • zajęcia z fizjoterapeutą – jako upowszechnianie zdrowego trybu życia oraz ochrona
    i promocja zdrowia;
  • zajęcia wokalne – praca z głosem i dykcją, nauka śpiewu, kultywowanie tradycji ludowych;
  • spotkania integracyjne – organizacja spotkań okolicznościowych (m.in. Majówka, Janówka, Dożynki, Andrzejki, Dzień Seniora, Wigilia);
  • warsztaty aktywizujące – np. rękodzieło, zajęcia ćwiczące umysł;
  • spotkania z ciekawymi ludźmi – pogadanki, wykłady, warsztaty, wyjazdy.

Zajęcia realizowane w Klubie Senior + w Mąkosach Starych są dla uczestników bezpłatne.

Uwaga

W okresie 30.03.2021 r. - 25.04.2021 r. zajęcia w Klubie zostały zawieszone z powodu zagrożenia epidemicznego w kraju. Od czerwca br. Klub działa według harmonogramu zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie funkcjonowania placówek pobytu dziennego w związku z przeciwdziałaniem szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2.


 

AKTUALNOŚCI:

Tulipany w Klubie Senior+

Utworzono dnia 20.03.2024

„Wiosna – cieplejszy wieje wiatr, wiosna znów nam ubyło lat, wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy (…)”, a w Klubie Seniora w Mąkosach Starych rozkwitły tulipany oraz inne kwiaty i to za przyczyną seniorów, a nie wiosny.

czytaj dalej... na temat: Tulipany w Klubie Senior+

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Utworzono dnia 19.12.2023

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

W ramach   przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia seniorzy z Klubu Senior + wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych i przygotowali własnoręcznie stroiki świąteczne. Podstawą  do stworzenia stroików była obręcz styropianowa, którą należało owinąć wstążką. Następnie za pomocą kleju na gorąco przyklejano różnego rodzaju ozdoby. I tu można było wykazać się inwencją i pomysłowością. Każdy z uczestników przygotował stroik, każdy ze stroików był inny, ale wszystkie piękne.

czytaj dalej... na temat: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Wigilia 2023

Utworzono dnia 19.12.2023

Wigilia 2023

W dniu 18 grudnia 2023 roku w Klubie Senior + w Mąkosach Starych odbyła się Wigilia. Uroczystość wigilijna rozpoczęła się, jak tradycja karze, odczytaniem fragmentu Pisma Świętego i odśpiewaniem kolęd w wykonaniu seniorów. Następnie Seniorzy przełamali się opłatkiem.

czytaj dalej... na temat: Wigilia 2023

Dzień Seniora

Utworzono dnia 16.11.2023

14 listopada 2023 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora w Klubie Senior +
w Mąkosach Starych. W obchodach Dnia Seniora wzięli  udział przedstawiciele lokalnych władz – Pan Wojciech Ćwierz Wójt Gminy Jastrzębia, Pani Marzena Zawadzka – Hernik Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębi, Pan Marcin Mąkosa Radny Gminy Jastrzębia. W spotkaniu brali również udział wolontariusze z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mąkosach Starych.

czytaj dalej... na temat: Dzień Seniora

„Mazowieccy seniorzy bezpieczni w Internecie” edycja II

Utworzono dnia 06.11.2023

Seniorzy z Kluby Senior + w Mąkosach Starych wzięli udział w projekcie „Mazowieccy seniorzy bezpieczni w Internecie” edycja II.

czytaj dalej... na temat: „Mazowieccy seniorzy bezpieczni w Internecie” edycja II

Zajęcia ruchowe

Utworzono dnia 28.08.2023

Sprawność fizyczna jest jednym z podstawowych warunków, który daje satysfakcję w każdym wieku.

Z upływem lat nasza sprawność ruchowa ulega pogorszeniu. Osoby, które długo są aktywne fizycznie poprawiają jednocześnie swoją aktywność psychiczną, bo „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Seniorzy z Klubu Senior + znają tę zasadę i stosują biorąc udział w zajęciach ruchowych raz w tygodniu.

czytaj dalej... na temat: Zajęcia ruchowe